Ürünler

 

PİŞMİŞ HAZIR KÜNEFE

 

Pişmiş hazır künefenin ham maddesi tel kadayıftır. Tel kadayıf günlük taze Antakya peyniri, sade yağ ve margarin yağdan imal edilir.

 

Künefe sade şerbetsiz porsiyon 135 - 140 gr. dır.

Künefe şerbetli porsiyon 240 - 250 gr. dır.

 

Künefe şerbeti; %60 Şeker, %40 Su ile karıştırılıp kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra kıvama ulaşması için 5 dakika yeterlidir.

 

PİŞMİŞ HAZIR KÜNEFE NASIL ISITILIR

1-TEFLON TAVADA:

Künefeninaz kızarmış tarafını tavaya koyunuz, üzerini kapatınız. 5-6 dakika ısıtınız. Isıttıkdan sonra hazır sıcak şerberti ilave ederek servis yapıp afiyetle yiyiniz.

 

2-TOST MAKİNASINDA:

Tost makinanızı 5 - 6 dakika ısıtınız. Isındıkdan sonra künefeyi koyunuz, tost makinanızı künefenin üzerine bastırmayınız. Kendi halinde bırakınız. 5 - 6 dk. ısındıkdan sonra hazır sıcak şerbeti üzerine döküp servis yapıp afiyetle yeyiniz. (Tost makinanızın zemini temiz değil ise künefenin altına ve üstüne yağlı kağıtla künefeyi kapatarak pişiriniz.)

 

3-ELEKTRİKLİ FIRINDA:

Fırın ısınızı 280 - 300°c dereceye gelene kadar ısıtınız. Isınmış fırının içine hazır künefeyi koyunuz 7 - 8 dakika bekletiniz. Isınmış künefeyi çıkarınız, hazır sıcak şerbeti üzerine döküp servis yapıp afiyetle yiyiniz.

 

4-

Aynı uygulamayı pizza fırınında, taş ekmek fırınında uygulayabilirsiniz.

 

ÜRÜNÜMÜZÜN YALNIZCA TÜKETECEĞİNİZ KADARINI DERİN DONDURUCUDAN ÇIKARINIZ. KALAN KISMI DERİN DONDURUCUNUZA HEMEN KOYMAYI UNUTMAYINIZ. ÇÖZÜLDÜKDEN SONRA YENİDEN DONDURARAK SAKLAMAYINIZ.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 04.08.2005 Tarih ve G.33-070000001 Sayılı İzniyle, Türk Gıda Kodeksine Uygun Olarak Üretilmiştir.

 

DONDURULMUŞ ÇİĞ KÜNEFE


Künefenin yağlı kısmı alt tarafa gelecek şekilde tabağa yerleştiriniz.

 

1-ÖZEL OCAKLARLA:

Özel ocağa yerleştirilen künefe kısık ateşte en az 10 dakika pişirilmelidir. Piştikden sonra künefe ikinci tepsiye ters çevrilip 3-4 dakika tekrar pişilmesi yeterlidir. Ilık 40°c de şerbeti künefenin üstüne dökünüz. Afiyetle yiyiniz.

 

 

2-PİZZA FIRININDA PİRİŞİLMEK İSTENİRSE:

Fırının sıcaklığı 270 derecede iken künefeyi koyunuz. 8-9 dakikadan sonra fırındaki künefeyi kontrol ediniz. Künefe kızarmış ve peynir yumuşamış ise fırından çıkarıp künefeyi servis tabağına ters çevirip hazırlanmış şerbeti ılık 40°c olarak künefenin üstüne dökünüz. Afiyetle yiyiniz.

 

3-TAŞ FIRIN İLE PİŞİRİLMEK İSTENİRSE:

Fırın içi sıcaklığı 220-240°c olmalıdır. Künefeyi fırınıa yerleştiriniz. 8-9 dakika sonra fırından künefeyi çıkartıp kontrol ediniz. Künefenin altı kızarmış ise künefeyi servis tabağına ters çevirerek ılık 40°c de şerbeti künefenin üstüne dökünüz. Afiyetle yiyiniz.

 

4-ELEKTRİKLİ FIRINDA PİRİŞİRİLMEK İSTENİRSE:

270 Derece olana kadar fırını ısıtınız. Daha sonra künefeyi fırına koyunuz. 10-12 dakika fırında bekletiniz. 10-12 dakikadan sonra künefeyi kontrol ediniz. Künefenin altı kızarmış ise künefeyi fırından çıkartıp ters çevirerek servis tabağına koyunuz. 40°c de şerbeti künefenin üstüne döküp, afiyetle yiyiniz.

 

ÜRÜNÜMÜZÜN YALNIZCA TÜKETECEĞİNİZ KADARINI DERİN DONDURUCUDAN ÇIKARINIZ. KALAN KISMI DERİN DONDURUCUNUZA HEMEN KOYMAYI UNUTMAYINIZ. ÇÖZÜLDÜKDEN SONRA YENİDEN DONDURARAK SAKLAMAYINIZ.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 04.08.2005 Tarih ve G.33-070000001 Sayılı İzniyle, Türk Gıda Kodeksine Uygun Olarak Üretilmiştir.


Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Ürünler   -   Üretim   -   Bayiler   -   İletişim
2008 © Kral Antakyalı Künefeci Esat